DIVADLO VĚŽ - Divadlo nejen pro děti
ÚVODNÍ STRÁNKA   |   NĚCO O NÁS   |   REPERTOÁR   |   ON-LINE OBJEDNÁVKA

OHLASY   |   NÁSTĚNKA   |   PRO POŘADATELE   |   KONTAKT


NĚCO O NÁS


Jednoho krásného dne bylo z lásky a nezadržitelné touhy hrát, poprvé a naposledy založeno Divadlo Věž..

Celé se to seběhlo přibližně takto:

Divadlo Věž vzniklo na prahu léta v roce 2003 a to díky dvěma mladým lidem. Říkejme jim třeba Katka a Vlastík, nebo Vlastík s Katkou, chcete-li. Tihle dva - původním povoláním švadlenka a pokrývač - se spolu seznámili v jednom malém venkovském divadle, které bylo zaměřeno na tvorbu pro děti a mládež. Za pouhý rok a půl, co se znali, jim osud nečekaně – a dnes už víme, že s dobrými úmysly - zamíchal kartami. Ze dne na den totiž přišli o své místo v divadle a tak z ničeho nic stáli před otázkou: "Skvělé, a co teď budeme dělat?"

Nic rozumného je nenapadlo a tak se stalo, že spolu tihle dva založili Divadlo Věž. Jako první dílo představili divákům inscenaci známé pohádky "Káťa a Škubánek". Díky vlastní pořadatelské aktivitě se brzy podařilo překonat všechny počáteční překážky a Vlastík s Katkou (Káťa se Škubánkem) tak vesele cestovali po celé republice. Zájem diváků i pořadatelů trvale narůstal, takže přišel čas nazkoušet další dílo. Tentokrát se rozhodli uvést na prkna (která znamenají okres) pohádku "Radovanovy radovánky". Předlohou pro dramatizaci jim byla půvabná knížka, o zahradnickém chlapečkovi, která je plná typického "svěrákovského" humoru, což částečně prozrazuje i samotného autora - Zdeňka Svěráka. Pan Svěrák nejen, že s divadelní úpravou souhlasil, ale dokonce byl tak laskavý, že pro Divadlo Věž namluvil roli vypravěče! Jeho příjemný hlas tak provází diváky celým příběhem.

Divadlo Věž se toho času navíc rozrostlo o další dva členy – člena jedna a člena dvě. Další dva roky uběhly jako nic a tak se opět dostavila neodkladná potřeba Katky a Vlastíka nazkoušet zase něco krásného. A tak se rozhodli oživit jeden z nejoblíbenějších večerníčků, což byl jejich sen už v době, kdy divadlo zakládali. Pokud jste se už s repertoárem seznámili, jistě tušíte, že se jedná o pohádku "Příhody včelích medvídků". Protože si přáli, aby výsledek stál skutečně za to, oslovili s nabídkou spolupráce skladatele Petra Skoumala, který je autorem veškeré hudby z tohoto večerníčku. A podařilo se! Nejenom, že Petr Skoumal pro Divadlo Věž znovu nahrál všechny známé písničky, ale dokonce vytvořil i spoustu nových doprovodných melodií a báječných zvuků. Po hudební stránce se tedy jedná o nefalšovaný originál, což jistě potěší všechny vášnivé sběratele. Představení začalo mít úspěch mimo jiné i díky brněnské výtvarnici Evě Peřinové, která má velmi šikovné ruce, které navíc ovládá hlava plná úžasných nápadů!

Soubor během následujícího roku nečekaně opustil člen "dva", ale zanedlouho jej nahradil nový člen "dva-dva", který ovšem hned po roce spolupráci ukončil a místo něj se vrátil původní člen "dva". Zároveň s ním se vrátila i neodkladná potřeba nazkoušet novou pohádku, ovšem tentokrát už nebylo nutné přemýšlet, jaká to bude. Velká spousta diváků vyslovila přání, aby bylo uvedeno pokračování včelích medvídků. Této žádosti bylo ze strany divadla s velkou chutí vyhověno a tak vzniklo představení "Včelí medvídci od jara do zimy", pro které i tentokrát vytvořil skladatel Petr Skoumal hudební podklady a další nové melodie. Vlastík a Katka si navíc přáli, aby postavu Maminky a Babičky namluvila jejich oblíbená herečka Jana Hlaváčová. Ta spolupráci s divadlem přijala (je totiž neuvěřitelně milá) a tak její překrásný hlas dodal celému příběhu nezaměnitelný nádech.

V následujících letech se pak doslova "roztrhl pytel" s pořadateli, kteří zvali Divadlo Věž na venkovní pódia, díky čemuž velmi rychle přišlo na svět další pokračování včelích medvídků, tentokrát s názvem "Včelí medvídci zpívají". Vlastík s Kačkou spojili nejlepší scény z obou předchozích dílů, přidali více písniček, a tak vznikla pohádka, která je více interaktivní, má skvělý spád a hodí se na jakoukoliv pohádkovou příležitost, zejména pak na venkovní produkce. A jestli to chcete vědět, i tentokrát se to moc povedlo a v současné době (které?) se jedná o nejžádanější kus z repertoáru divadla.

Po dalších milých ohlasech a neutuchajícímu zájmu pořadatelů i diváků, se Vlastíkovo sebevědomí vyšroubovalo o úroveň výš, což sice přirozeně přinášelo spoustu nevýhod, nicméně mu to dodalo odvahu, aby se konečně pustil do psaní vlastní pohádky, o které už mnoho let na cestách neúnavně mluvil. Vzniklo tak první autorské představení Divadla Věž, které se jmenuje "Jak Uhlíř Skoumal Svěrák aneb Televize Věž uvádí". Jak již tento komplikovaný název napovídá, kostru celého příběhu tvoří písničky od Jaroslava Uhlíře, Petra Skoumala a Zdeňka Svěráka, které pro divadlo (podle originálních aranží) zpracoval Honza Zrzavý. Vzniklo tak divoké a především nespoutané představení, ve kterém se divák ocitá k kouzelném televizním studiu, kde se může stát opravdu vše, včetně nečekaného příletu dvou roztomilých mimozemšťanů. Je plné neohraných písniček, zvuků, znělek a barvitých postav, jako je moderátorka Moucha Tse Tse, Brouček Potemníček, Čili Papričák, Pepík Superbouchač, Žabák Fred, Detektiv Čmuchal nebo třeba Robot Rudy. Představení sklízí stejně krásné ohlasy, jako všechny předchozí, takže je považováno za jakýsi milník, díky kterému se Divadlo Věž zcela jistě posune více směrem k vlastní tvorbě, která se ale i nadále bude zcela jistě opírat o báječné písničky, které diváci znají.
Uvidíme, co se z toho vyklube...
A to se prosím pěkně dostáváme až do současnosti, takže děkuji za pozornost všem, kteří vydrželi číst až sem a za odměnu prohlašuji, že pro tento týden máte povinnou četbu splněnou :-).

Autor tohoto textu si přál zůstat anonymní...


zpět na začátek stránky  |  úvodní stránkaDIVADLO VĚZ - DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ PRO DĚTI, ŠKOLY I ŠKOLKY, DIVADLO PRO MALÉ I VELKÉ DIVÁKY V RÁMCI CELÉ ČR
Doporučujeme: Hudební produkce, kulturní a společenské akce  |  Odkazy  |   Používání cookies na tomto webu